Šafarsko 42
9246 Razkrižje
Cepljenje proti gripi priporočeno vsem, ki želijo pred boleznijo zaščititi sebe in svoje bližnje
Zdravstvena stroka cepljenje proti gripi priporoča vsem, ki želijo pred boleznijo zaščititi sebe in tudi svoje bližnje. »Še zlasti pa cepljenje priporočamo skupinam z večjim tveganjem za težji potek, to so starejši, kronični bolniki, majhni otroci, nosečnice, osebe z izrazito povečano telesno težo,« je na novinarski konferenci poudarila dr. Marta Grgič Vitek, dr. med., nacionalna koordinatorica cepljenja s Centra za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Začelo se je obdobje v letu, ko so pogostejše virusne okužbe dihal. Med njimi je tudi gripa, za katero mnogi napačno mislijo, da je le »virozica« oziroma prehlad, kar pa nikakor ne drži. Gre za grožnjo javnemu zdravju, saj za gripo vsako leto v Sloveniji zboli med 100.000 in 200.000 ljudi, pri nekaterih pa lahko bolezen poteka z zapleti in je lahko celo smrtna.
Samo v UKC Ljubljana vsako leto zaradi gripe in z njo povezanih zapletov zdravijo več kot 500 bolnikov. Najučinkovitejša zaščita tako pred boleznijo kot možnimi zapleti je cepljenje, ki je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.
Gripa je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki se med ljudmi naglo širi, predvsem s kašljem, kihanjem ali ko okuženi govori, pa tudi prek površin, ki so onesnažene z izločki dihal obolelega z gripo. Po ocenah vsako sezono zboli med 5 in 10 odstotkov prebivalcev, torej v Sloveniji med 100.000 in 200.000 ljudi.
Sezona gripe se v Sloveniji še ni začela, doslej so bili zaznani le posamezni primeri. Največ jih je sicer januarja, tedaj govorimo o vrhu obolevanja.
Pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni gripa večinoma poteka blago – z nekaj dni trajajočo vročino, okužbo zgornjih dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih. Pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših bolnikih, majhnih otrocih, nosečnicah in osebah z izjemno povečano telesno težo pa je potek bolezni lahko težji in ga spremljajo zapleti, kot sta virusne in bakterijske pljučnice. Pri teh skupinah prebivalstva je tudi večje tveganje za smrtnost zaradi gripe.
več na:
Program Svit učinkovito deluje, a želeli bi si še višje odzivnosti
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki – Program Svit je v Sloveniji prisoten že od leta 2009.
Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke in s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. V programu je bilo doslej odkritih 3.800 primerov raka, pri 29.800 osebah je bil odstranjen napredovali adenom, ki predstavlja večje tveganje za raka. Na dosežene rezultate smo v Sloveniji upravičeno ponosni.
Program Svit pri navidezno zdravih Slovencih v starosti od 50 do 74 let s preprostim testom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so pregledane na kolonoskopiji, kjer se ugotovi vzrok krvavitve. Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami odkriti tiste, pri katerih je velika verjetnost, da bi se iz sprememb na steni debelega črevesa in danke razvil rak ali že imajo začetno obliko raka, in te spremembe odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo. več na povezavi: https://nijz.si/mediji/program-svit-ucinkovito-deluje-a-zeleli-bi-si-se-visje-odzivnosti/
Rak na debelem črevesu in danki se v telesu razvija več let, preden se pojavijo prvi simptomi. Ko simptome opazimo in pomislimo, da z našim zdravjem morda nekaj ni v redu, je mnogokrat bolezen že napredovala, zato je pomembno, da ukrepamo prej. Prav tako morebitne spremembe na steni črevesa ne krvavijo nujno pri vsakem odvajanju. Lahko se zgodi, da ravno v času, ko smo vzeli vzorec blata, spremembe niso krvavele, torej krvavitve nismo mogli zaznati, kljub temu pa je možno, da se je v našem telesu bolezen že začela razvijati. Če pa se v program odzovemo redno vsaki dve leti, zelo povečamo možnost, da morebitno bolezen še pravočasno zaznamo in jo uspešno zdravimo.
Vse, ki prejmete vabilo, zato vljudno vabimo, da se nanj tudi odzovete.
več o temi:
https://nijz.si/mediji/program-svit-ucinkovito-deluje-a-zeleli-bi-si-se-visje-odzivnosti/
https://nijz.si/programi/program-svit/
https://nijz.si/nalezljive-bolezni/koronavirus/dnevno-spremljanje-okuzb-s-sars-cov-2-covid-19/
Prispevek duševne stiske in alkohol
Prispevek za MS DUŠEVNO ZDRAVJE
Zasebna ambulanta družinske medicine dr. Davorin Kolarić – osnovne informacije
______________________________________________________________________
Lekarna Špringer – poslovalnica RazkrižjeLekarna Razkrižje
Šafarsko 24B
9246 Razkrižje
T: 02 58 51 276
Odpiralni čas:
ponedeljek 08:00–16:00
torek 07:00–14:30
sreda 07:00–14:30
četrtek 13:00–20:00
petek 08:00–13:00
sobota Zaprto
nedelja Zaprto
Čebelji pridelki – članek pripravili:
dr. Andreja Kandolf Borovšak, dr. Nataša Lilek, Tomaž Samec
svetovalci JSSČ za varno hrano
S pravilnim dihanjem izboljšajte svoje počutje.
Lahko jem zdrav zajtrk in prigrizke, Nasveti in kuharski recepti
povezava do nove knjižice dr. Branislave Belović
https://rak-ms.si/media/lahko_jem/LJ_zdrav_zajtrk_prigrizke.pdf
Promocijski filmi:
https://rak-ms.si/pages/zivimo-zdravo.php
Podrobnejši podatki o pregledanosti so dostopni na https://zora.onko-i.si/publikacije/kazalniki
Foto poročilo
Dr. Urška Ivanuš, vodja Državnega programa ZORA in predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, poziva: